Kaip sumažinti nešiojamų raktų pundą? Elektroniniai cilindrai/spynos

Lietuvoje žmonės dažniausiai nešiojasi visą pundą raktų ir nepagalvoja, kad galima atrakinti visas duris vienu raktu. Vakaruose jau daugiau kaip keliasdešimt metų yra naudojamas durų raktas, kuris gali rakinti ne vienas, bet visas duris, kurios yra priskirtos to rakto turėtojui. Toks raktas toliau bus vadinamas Master Key. Juk tokiu būdu nebereikia nešioti daugybės raktų. Master Key rakto savininkas atrakins tik tas duris, kurios jam priskirtos. Pavyzdžiui, vadybininkas galėtų atrakinti tik įėjimo duris, aukšto, kuriame jis dirba duris, jo kabineto duris bei rakinamo WC duris, o tuo tarpu valytojai leidžiamas tokių durų atrakinimas: įėjimo durys, aukšto kurį valo ir visų kabinetų, esančių tame aukšte, durys. Toks būdas labai patogus, nereikia nešiotis daugybės raktų ir Lietuvoje tai nėra naujovė, tačiau vis dar retenybė. 

Aišku kartu su Master Key kyla didesnė rizika išlaidų atžvilgiu, jeigu raktas bus pamestas. Master Key raktas gali rakinti šimtus durų, o jeigu toks raktas bus pamestas ar pavogtas, tai tuomet reikės keisti visus cilindrus, kuriuos tas raktas rakino. Tokiu atveju išlaidos tikrai bus didelės. 

Nors Vakaruose egzistuoja tokia draudimo rūšis, kuri draudžia tokių raktų savininkus nuo to, jei raktai bus pamesti ir finansuoja išlaidas susijusias su cilindrų keitimo. Tačiau Lietuvoje apie tokią draudimo rūšį neteko girdėti, bet yra kita išeitis, kaip apsisaugoti nuo didelių išlaidų.

Elektroninis cilindras arba elektroninė spyna leidžia išvengti visų su mechaniniais raktais susijusių problemų. Pavyzdžiui, pametus elektroninį raktą, jis tiesiog ištrinamas ir sukuriamas naujas raktas. 

Dar vienas elektroninio rakto privalumas tai, kad jeigu reikia žmogui suteikti papildomą galimybę eiti po tam tikras duris, tai jo Master Key raktui tiesiog bus suteikiamas leidimas atrakinti papildomas duris. Tai daug paprasčiau, nei įsigyti dar vieną papildomą raktą prie savo pundo kitų raktų. 

Elektroniniai cilindrai/ spynos būna skirtingų funkcinių galimybių:

  • Lengvai programuojama programavimo kortelė. Tiesiog programavimo kortelė yra pridedama prie spynos ir po to naujas elektroninis raktas, kuris tampa tos spynos raktu. Taip programavimo kortelę pridėjus prie visų spynų, kurias tas raktas turi rakinti suprogramuojamas naujas raktas konkrečiam vartotojui.
  • Sudėtingesnės elektroninės spynos programavimas. Kompiuterio pagalba yra nustatomos skirtingos spynos ir elektroninio rakto darbo režimai. Pavyzdžiui, galima padaryti, kad spyna užsirakintų pasibaigus darbo valandomis ir pan. Be to, toks programavimas suteikia galimybes pamatyti kas kur pro kurias duris ėjo. 

Elektroniniai raktai gali būti tokie, kokius Jus pasirinksite: kortelė, apyrankė, pakabukas, laikrodis, telefonas ir t.t. 

Taigi, elektroninio cilindro/rakto privalumas, kad tai yra absoliutus rakto kontrolės lygis. Šių raktų neįmanoma nelegaliai kopijuoti, o informacija raktuose yra koduojama. Be to, jeigu raktas yra pamestas, tai jis tiesiog ištrinamas. Rakto kopiją pasidaryti nėra brangu. Taip pat tokiose spynose galima suprogramuoti įvairius režimus, tokį kaip automatiškai užsirakinančios spynos ir pan.

Aišku pirminė investicija yra nemaža, nes nusipirkti elektroninį cilindrą nėra pigu, tačiau tokia sistema jau atsiperka per 1-5 metus. Todėl geriausia tokias spynas naudoti ten, kur didelis žmonių skaičius ir yra žmonių kaita. Taip pat jos labai naudingos tada, kada šeimoje yra mažų vaikų. Nereikia nerimauti dėl to, jei vaikai pames raktus.

Taigi, spynų srityje yra nemažai technologijų, kurios suteikia saugumą ir patogumą. Tačiau dažniausiai žmonėms nėra įdomios spynos, kol neįvyksta vagystė arba, kol jos nesugenda.