Raktų saugumo lygiai

Apie rakto saugumo lygį kalbėti verta, nes kiekvienam turi rūpėti jo saugumas. Net 95 proc. raktų yra lengvai nukopijuojami, o gerai įgudusiam vagiui užtenka juos tik pamatyti. 

Ne tik savo namuose, bet ir biuruose žmonės neužtikrina sau saugumo. Naudoja tokias šerdeles, kuriuo kainuoja vos eurą ir kurių rakto kopiją galima padaryti eiliniame kioske. Pavyzdžiui, biurus valo valytojos ir jos turi raktus, valytojos keičiasi raktais tarpusavyje, o taip pat ir darbuotojai keičiasi. Taigi, kiek rakto kopijų kas turi neįmanoma žinoti. 

Žmonės mano, kad jų būstas nuo vagystės yra apdraustas, tačiau jie nepasidomi, kad draudimo išmokos nėra išmokos tuomet, kai nerandama jokių įsilaužimo požymių. O juk tai realu – durų atrakinimas gali būti be jokių žymių, o tiesiog turint rakto kopiją.

Raktų gamyba yra įvairi, todėl yra skirtingi raktų saugumo lygiai:

  • I lygis. Šiam lygiui priklauso raktai, kurie yra lengvai kopijuojami ir jų kopijas galima pasidaryti bet kurioje raktų dirbtuvėje. Tokie raktai nėra skirti saugioms durims. Tai, kad šių raktų kopijos daromas visur dažniausiai yra privalumas vartotojui. O trūkumas yra tai, kad nėra jokios raktų kontrolės ir kopiją galima pasidaryti vos raktą pamačius.
  • II lygis. Šio lygio raktai turi juridinę ir technologinę apsaugą nuo kopijavimo. Raktai pagaminti iš sudėtingo, tik įgaliotiems atstovams platinamo ruošinio. Be ruošinio neįmanoma techniškai padaryti rakto kopijos. Be to, nuo nelegalaus kopijavimo tokį raktą saugo patentai ir kopiją galima atlikti tik pateikus raktą ir identifikacinę kortelę. Taigi, antram lygiui priklausančių raktų privalumai, kad kopijas galima padaryti tik atrinktose dirbtuvėse pateiktus raktą ir identifikacijos kortelę, bet trūkumas tame, kad jeigu yra rakto ruošinys, tai techniškai jo kopiją padaryti nėra sudėtinga.
  • III lygis. Tai raktai, kurie turi juridinę ir itin aukšto lygio technologinę apsaugą nuo kopijavimo. Šie raktai pagaminti iš unikalaus rakto ruošinio, kurio neturint techniškai kopijos nepavyks padaryti. Net gi turint rakto ruošinį rakto kopiją padaryti yra sudėtinga ir brangu, nes tam reikalinga speciali ir brangi įranga, kurią turi reta raktų dirbtuvė. Šio lygio raktus nuo nelegalaus kopijavimo saugo patentai. Šių raktų kopijos yra daromos tik gamykloje, arba gamintojo įgaliotose ir atitinkamą įrangą bei teises turinčiose raktų dirbtuvėse. Taigi, šių raktų saugumo lygis itin didelis. Raktų kopiją sunku pasidaryti ir jos daromose tik įgaliotose dirbtuvėse pateikus raktą ir identifikacinę kortelę.
  • IV lygis. Ketvirto saugumo lygio raktai turi juridinę ir aukščiausio lygio technologinę apsaugą nuo kopijavimo. Raktų kopijos daromos tik gamyklose, o kitur net nėra jokių technologinių galimybių pasidaryti rakto kopiją. Taigi, egzistuoja absoliutus rakto saugumas nuo kopijavimo. Rakto kopija daroma tik gamykloje pateikus raktą ir identifikacinę kortelę. 

Tačiau net ir turint saugiausią raktą, vis vien galite susilaukti problemų, jeigu tą raktą pamesite ar jis bus pavogtas. Tokiu atveju reikia nedelsiant keisti cilindrą, kurį rakino pamestas raktas arba kviesti avarinę durų atidarymo tarnybą.